2018. szeptember 16., vasárnap

Tekerj a Tudományokért!

A Mobilitás Hete alkalmából 2018 szeptember 16-án került sor a "Tekerj a tudományokért!" című rendezvényre, amelyen tavalyi nyolcadikos diákok- képviselve iskolánkat- kísérleteket mutattak be az érdeklődőknek. 


2018. szeptember 15., szombat

Let's do it, Romania"

Iskolánk is csatlakozott a "Let's do it, Romania" nevű országtakarító programhoz szombaton, 2018 szeptember 15-én a Globális Nagytakarítás Napján (World Cleanup Day).
A projektben 100 önkéntes (tanár, diák és szülők) vett rész, akik 3 csoportra oszolva kitakarították az iskola udvarát (B épület) és környékét, valamint a Furnica parkot. A szorgos munka eredményeként 72 zsák szemetet gyűjtöttek.

Köszönjük szépen azoknak a diákoknak, tanároknak és szülőknek a részvételét, akiknek segítségével tisztábbá tettük környezetünket! 








 Résztvevő tanárok:
1. director prof. Kupán Edith
2. consilier educativ prof. Pitea Diana
3. profesor înv. primarTalo Cătălina
4. profesor Muntean Ioana
5. profesor Márton Imre
6. prof. înv. primar Gabor Alina
7. prof. înv. primar Rusu Zita
8. profesor Sabău Liliana
9. profesor Diaconu Mariana
10. profesor Kádár Andrea
11. profesor Pui Laura
12. profesor Simon Imola


a Globális Nagytakarítás Napján (World Cleanup Day) - a Transindex.ro portálról
a Globális Nagytakarítás Napján (World Cleanup Day) - a Transindex.ro portálról

országtakarító program - a Transindex.ro portálrólmozgalom keretében iskolánk is bekapcsolódott a

Anyaországi nyaraláson a Jancsó Benedek emlékverseny döntős csapatai

Közel ötvenen nyaralhattak augusztus végén Magyarországon, a 7-8. osztályos tanulók a Jancsó Benedek történelmi emlékverseny döntősei voltak. A diákok 10 iskolából, Kovászna, Hargita és Maros megyéből érkeztek.



Közel ötvenen (székelyföldi diákok és felkészítő tanáraik) nyaralhattak augusztus végén Magyarországon, a 7-8. osztályos tanulók a Jancsó Benedek történelmi emlékverseny döntősei voltak. Kovászna megyéből a csernátoni Bod Péter, a mikóújfalusi Fejér Ákos, a baróti Gaál Mózes Általános Iskola, a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Líceum, a kézdivásárhelyi Petőfi Sándor Gimnázium és a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium csapata, Hargita megyéből a csíkszentdomokosi Márton Áron Általános Iskola, a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola és a gyergyóalfalvi Sővér Elek Általános Iskola csapata, Maros Megyéből Dr. Bernády György Általános Iskola csapata került a döntőbe, így ők vehettek részt a balatoni táborba, tehát ők utaztak a balatoni táborba is.

A Jancsó Benedek történelmi emlékverseny döntőjét májusban Sepsiszentgyörgyön, a Bod Péter Megyei Könyvtárban tartották tíz csapat részvételével. Külön meglepetése volt a Bethlen Gábor Alapítvány által is támogatott versenynek, hogy az igen értékes díjazásokon túlmenően – elismerve a kitűnő teljesítményt –, Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke egy magyarországi nyaralási lehetőséget biztosított a döntő valamennyi résztvevőjének és a felkészítő tanároknak, amelyre 2018. augusztus 26. és 31. között a Fonyódligeti Erzsébet táborban került sor.

A tábort és az azt működtető Magyarország Kormánya által támogatott Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítványt és a közreműködő munkatársakat minden dicséret méltán illet meg. A székely vendégeket kifogástalan ellátásban részesítették, a közel egyhetes nyaralás túlzás nélkül minden pillanatában különleges volt. A székely diákok többsége először fürdött a Balatonban, lehetőség nyílt különböző programokat is kipróbálni: sárkányhajózás, sétahajózás, vízi és szárazföldi kalandpark, sportprogramok, lasertag, íjászat, lovasíjászat, szablya és kardvívás, akadályversenyek, ügyességi vetélkedők, óriás trambulin, kézműves- és zenei foglalkozások, komoly- és könnyűzenei koncertek, táncház, „ki mit tud” vetélkedő, amelyen a székely diákok a fő díjakat elhozták, honvédségi, tűzoltósági, rendőségi, mentős interaktív bemutatók, stb.

Kövér László házelnök üdvözletét és kedves ajándékát Bábiné Szottfried Gabriella, az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány elnöke közvetítette a táborba látogatva. Megdicsérte a gyermekeket a történelmi emlékversenyen elért kimagasló teljesítményért és reményét fejezte ki, hogy jövőre is lesz lehetőség ehhez hasonlóan a döntősök nyaraltatására. Jancsó Antal, a Jancsó Alapítvány elnöke ismét a diákok figyelmébe ajánlotta a híres székely történész, Jancsó Benedek szellemiségét. Azt kérte, hogy merjenek felelősséget vállalni a szűkebb és tágabb közösségeikért, a magyarságért, törekedjenek a minőségre, váljanak megbecsült pedagógusokká, kutatókká, közgondolkodást befolyásoló közéleti szereplőkké, de mindenekelőtt magyar édesapákká és édesanyákká.

A Maros, Hargita és Kovászna megyében meghirdetett versenyt a Jancsó Alapítvány a három székelyföldi megyei önkormányzattal partnerségében szervezte. Az idei verseny témája I. (Hunyadi) Mátyás volt, a vetélkedő pedig nagyon magas színvonalon zajlott a felkészítő tanároknak és a háromfős csapatokban résztvevő diákoknak és nem utolsósorban az Egyed Ákos professzor úr által vezetett zsűrinek köszönhetően. A tíz döntős közül a győztes a marosvásárhelyi Bernády György Általános Iskola csapata lett.
(Kovászna és Hargita megye tanácsainak honlapja nyomán)

Forrás: Jancsó Alapítvány honlapja

jancso
jancso

2018. szeptember 11., kedd

Néprajzi témájú levelezőverseny

Néprajzi témájú levelezőversenyt hirdet a Hagyományok Háza 5-12. osztályos gyerekeknek.

A 2018/2019-es tanévi versenyre szeretettel várjuk azoknak az iskolásoknak a jelentkezését, akik izgalmas, szórakoztató feladatok megoldásán keresztül szívesen elmélyítenék hon- és népismeretbéli tudásukat, illetve szívesen megismerkednének a magyar népi kultúra gazdag, sokszínű világával.
Érdemes szétnézni a régi házakban és azok tájékán, ugyanis a népi építész a témája az idei Forgószél és Garabonciás versenynek.

Jó hír, hogy a határon túli versenyzőknek ingyenes a nevezés, elegendő jó pontszámokkal kitölteni a 3 forduló és a középdöntő feladatlapjait, nem várják el (mint a magyarországi versenyzők esetében), hogy a személyes megmérettetésen, a Hagyományok Házában megrendezésre kerülő döntőn is részt vegyenek. Az ő esetükben a 4 feladatlap pontszámai döntik majd el a táborba bejutást!

Részletek a Hagyományok Háza weboldalán:
http://www.hagyomanyokhaza.hu/…/gyerm…/tanulmanyi_versenyek/
Facebook elérhetőséggel rendelkezőknek ízelítőül egy régebbi feladatlap:

https://www.facebook.com/hagyomanyokhaza/posts/2108964505782048?hc_location=ufi

www.hagyomanyokhaza.hu
Adorjáni Réka
kulturális szervező
Hagyományok Háza Hálózat Erdély
adorjani.reka@hagyomanyokhaza.hu
(+40) 745 820944
(+36 30) 3523630



2018. szeptember 10., hétfő

Köszöntő a 2018-2019-es tanévnyitó alkalmából



Tisztelt Szülők,
kedves Gyerekek, kedves Kollegák,



Szeretettel köszöntök mindenkit a 2018-2019-es tanévnyitó ünnepségen. A közös munka elkezdése ünnepélyes pillanat, amikor lelkesedéssel, új tervekkel, reménnyel, a gyerekek iránti szeretettel vonulunk be az első órára.
Az iskola feladata, hogy a munkához való feltételeket megteremtse, a lelkesedést, a reményt fenntartsa.
Az iskola a közösségé, működésének, az oktatás feltételeinek megteremtése közösségi döntés kell legyen. Legalábbis egy jól működő demokráciában.
Napjaink eseményei arra engednek következtetni, hogy nagyon sok esetben olyan döntések születnek, melyekben az érintettek véleményt sem nyilváníthatnak. Mindezek többek közt azt is bizonyítják, hogy sokkal több állampolgári kezdeményezésre, nagyobb összefogásra van szükség.
Kedves diákok!
Szeretnétek művelt, szakmailag felkészült, embertársaira figyelő, aktív állampolgárokká válni? Szeretnétek a munkát élvezve, játszva, egymást segítve élni?
Azért vagyunk itt, hogy ebben segítsünk titeket, megismertessük veletek a munka, a siker örömét. Ehhez a közös munkához kívánok Nektek ebben a tanévben is kitartást, erőt!
Kedves Szülők,
Csak közösen érhetünk el eredményeket. Nem várhatjuk, hogy megoldódjanak gondjaink, nekünk is lépnünk kell. Gyerekeink jövője mindnyájunktól függ. Arra kérem Önöket, a jószándéktól vezérelve, párbeszédekre alapozva erősítsük meg az iskola és család (szülő) közötti kapcsolatot.
Kedves Kollegák,
Nagyon egyszerű a siker képlete: a munka. De ezt az egyszerű képletet sokan és sok oldalról befolyásolják. Kívánok nektek kitartást, erőt ebben a tanévben is! Minden körülmények között kell figyelnünk egymásra, bölcsen kell döntenünk, a gyerekek érdekeit tartva szem előtt.

Mielőtt bevonulnának a diákok az első osztályfőnöki órára, szeretnék emlékeztetni mindenkit: Ne feledjétek: Az iskola a miénk! Együtt, összefogva tehetjük olyanná, amilyenné szeretnénk, hogy váljon.
Jó tanévet mindenkinek!